Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Arina aitab toime tulla

16.10.2003, Postimees

Ühel 1977. aasta õhtul hakkas Eesti Televisiooni tehnik Mati Press nagu tavaliselt telemajast koju minema. Teel tungiti talle kallale, löögid tabasid ka silmi ning sestsaadik on mees nägemisinvaliid.

Et teletööst tuli loobuda, teenis Press esiti elatist harjade ja elektrilülitite meisterdamisega, oli siis paar aastat pimedate liidu Haapsalu osakonna esimees ja peab nüüd 58-aastasena pensionipõlve.

Igapäevatoimetustes aitab meest 2,5-aastane labradori retriiver Arina, üks vähestest pimedate jaoks väljaõpetatud juhtkoertest Eestis. 35 000 krooni maksnud Arina läbis poolteist aastat kestnud koolituse ja reageerib kuulekalt peremehe käsklustele. Samal teemal:

Ministeerium lubas parandada puuetega inimeste toetamist

«Ütlen talle, et vii mind poodi või bussipeatusse, ja ta juhatabki mu õigesse kohta,» kirjeldas Press. «Seda, kas buss õige numbriga on, pean muidugi inimestelt küsima. Kõiges koer aidata ei suuda.»

«Kerge meil ei ole. Mul on praegu sügav puue, mis kehtib veebruarini – kui see raskeks muudetakse, kaotan õiguse ühistranspordis tasuta sõita,» tõdes Pressi. «Pimeda ja töötu inimese jaoks on tasuta sõit suur asi, riigile ei maksa selle võimaldamine ju midagi.» (PM)

Kommenteerimine on suletud.