Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Kennel -Juht- ajalugu

Kennel Juht ajalugu

Kennel Juht on esimene registreeritud labrador retriiverite kennel Eestis. Kenneli vormistamine toimus 1995. aastal, omanikuks Pimedate Juhtkoerte Fond (nüüdseks Sihtasutus Juht- ja Abikoerte Kool).

Fond ise loodi aastal 1992 ning tema juhtkond ostis Riiast kaks kollast emast labradori kutsikat: Freda West Ambra ja Juksi Grigos Ret. Viimane sündis küll Novosibirskis (ema Tsinbar Geila, omanik Krivoshejeva), kuid mõlemad olid Belgiast imporditud Sweettrees Mac West Kingi (omanik Tina Peixoto) “alimentkutsikad”. Nendest kahest koerast saidki kenneli Juht alusepanijad.

Mõlemal koeral sündis kaks pesakonda kutsikaid – esimesed enne kennelinime saamist ja teised juba “firmamärgi” all. Kõigist neljast pesakonnast jäeti kutsikaid kasvama ka juhtkoerteks.

Esimene pesakond

ESIMENE pesakond sündis Juksil detsembris 1994, isaks pruuni värvi Ari (omanik Liivi Soosaar), kes on Eesti esimene välimikutshempion labradoride hulgas. Pesakonnas oli kõiki kolme värvi kutsikaid. Siit on pärit ka shokolaadi-värvi õed – juhtkoerana töötav Ritta ja retriiverite ühingu liikmele Raija Raunile kuuluv Minna, kellelt on saadud kaks pesakonda järglasi, nende hulgas näiteks ka Eesti esimene Balti tšempion Wizard’s Creek Marski.

Juhtkoer Rittat paaritati Soome juhtkoerte kooli kasutusisase Halolan Zalamansanteriga. Sellest pesakonnast pärit Juht Cupido´l (05.05.1999) on kolme erineva emase labradoriga perspektiivsed järglased, kuigi ta ise tshempioniks ei pretendeeri. Kuid tema järglased, isased labradorid Juht Dekkan ja Duffy (koduse nimega Muff) on pälvinud kohtunikelt kõrgeid hinnanguid juba juuniorklassis. Juht Cupidot kasutasime me aretuses eelkõige tema ideaalsete puusade (A) ja haigusvabade küünarliigeste (0) pärast.

A-pesakond

Teisest Juksi ja Ari pesakonnast pärinevad produktiivne Juht Aleena (omanik kunagine retriiverite tõuühingu esinaine Maarika Lauringson), juhtkoer Ats ning suurepäraselt pommikoerana töötav Juht Alban (omanikud Heiki ja Marga Vilde), kes sai oma isa Ari järel Eestis labradoridest teisena välimiku tshempioni tiitli. Kõik kolm nimetatud järglast on musta värvi, kuigi ka selles pesakonnas oli täiskomplekt värve. Juht Albanil on üks pesakond kutsikaid, kust on pärit Eesti kolmas labradorist pommikoer Shein.

Esimene pommikoer, kollas värvi Sammi (om. Heiki Vilde), kellel näitustelt saadud punased lindid, osteti Freda esimesest pesakonnast. Partneriks oli Eesti tollis narkokoerana töötav, Soomest imporditud Hirsipirtin Ikioma.

See väga tõuline pesakond jääb kenneli ajalukku ka sellega, et juba pooltest kutsikatest kasvasid tõelised kuulsused – sageli ajakirjanduse huviorbiidis olev, juba mainitud pommikoer Sammi, kunstnik Maarja Unduskile kuuluv Leevi, kaks hooaega Vanemuise teatris näidelnud Merri, papa eeskujul tollis töötav narkokoer Tommi ning ema jälgedesse läinud juhtkoer Peppi. Viimane esines veel ka ühes reklaamis, kuhu ta valiti välja 60 kandidaadi hulgast.

Kõik nad on kollast värvi. Merril (omanik juhtkoerte treener Veronika Malm), kes sai oma elu esimeselt ja seni viimaselt näituselt kohe ka sertifikaadi, oli kennel Kalevi nime all üks pesakond kutsikaid Juht Cupidoga. Selle paaritusega ühendasime Juksi ja Freda liinid. Eriti õnnestusid emased kutsikad Bessi (om. Lembi Kalling) ja Berenike, kes on mõlemad oma ema täiustatud koopiad. Juuniorklassis tulid nad Tartu näitusel esimesele ja teisele kohale. Nooruke Kalevi Berenike on juhtkoerte kooli omanduses ja temast saab edaspidi nii meie aretus- kui ka juhtkoer.

B-pesakond

Freda teise pesakonna isaks oli Ari järglane Carlos, kuid kuna tulemus oli veidi kahvatum, siis siit me edasi ei aretanud. Koerte tööomaduste kallal aga norida ei saanud. Just siit pesakonnast pärineb Juht Bona, kes viis esimesena oma vaegnägijast perenaise Marle Aitsare Riigikokku avatud mikrofoni kasutama. Juht Bona õe Juht Brita järglasest Marshalist saab samuti juhtkoer.

C-pesakond

Kolmandaks juhtkoerte kennelile alusepanijaks kujunes Carlose õde juhtkoer Aneta (om. Allan Vibur), kelle kohta Soome juhtkoerte peatreener ütles, et ta pole oma 22 treeneriks olemise aasta jooksul nii taibukat koera veel näinud.

Aneta (1993) on Vene päritolu: tema ema Alissa-Nell (om. Al. Lukas), kelle ema on Frisku Den Lu, on Eestisse toodud otse Moskvast. Ka Aneta isa Ari papa Zep-Tumark-Barri on Moskva koer. Ari ja ja Alissa-Nelli järglasi töötab juhtkoertena veel teisigi – ja kõik edukalt.

Tahtsime saada samasuguse taiplikkusega, kuid põhjamaade tüübiga koeri. Aneta teise pesakonna isaks sai Soome koer Loresho Love Mission. (Muide, Loresho kennelist on tulnud ka maailmavõitja.) Sellest ühendusest sündinud pruuni värvi emase kutsika Ida võttis juhtkoerte treener Anu Lokke endale, ühest isasest nimega Aramis sai aga juhtkoer.

Kahe SERT-i ja kahe CACIB-i omaniku Ida partneriks valiti hiljem Soomest imporditud ja tshempioni tiitlini jõudnud Applehill´s Mikado. Nende kümnest kutsikast valisime kaks juhtkoerteks – Pisuhänd Avita ja Pisuhänd Aina. Nende iseloom sobib selleks suurepäraselt. Nad on alati valmis rõõmuga teele asuma ja vaegnägijat juhtima, kuid kohale jõudes jäävad rahulikult ootama.

Suhteliselt matsaka keha all olevad madalamapoolsed jalad on kui juhtkoerale loodud, kuna nad ei pritsi vihmase ilmaga pori nii kõrgele üles kui kõrgemate jalgadega koer seda teha suudab. Mõlemal koeral on näitustel hästi läinud – punased lindid ja kõrged kohad, Aina on saanud ka ühe sertifikaadi, s.t tulnud esimeseks.

Juhtkoertel on üldiselt raske SERT-i saada, kuna nende liikumine muutub nende tööt tõttu tahes-tahtmata veidi seotuks. Aina töötab juba edukalt pimeda juures.

Pisuhänd Avita paaritasime Leedust ostetud ja labradoride erinäituse võitnud Duplonas Gaivenega (s. 2000), kes on praeguseks juba Eesti väliiku tšemiponi tiitlini jõudnud. Tema isa on Belgiast imporditud mitme maa tšempion Utopie of Lucifers Delight (om. Tina Peixoto).

Naistepäeval, 8. märtsil 2002 sündiski seitsmes juhtkoerte pesakond, kokku 9 musta ja kollast värvi labradorikutsikat, kellest kaks jätab juht- ja abikoerte kool endale väljaõppele.

Nimed Elka ja Eksu pani neile langevarjurite klubi Tallinnas, kes oli nende sponsoriks, viies juhtkoerte toetuseks läbi korjanduse. Ülejäänud kutsikad said endale fantastilised omanikud, kes praktiliselt kogu oma vaba aja pesakonna juures veetsid.

D-pesakond

Eelmine pesakond (arvult kuues, kuid algustähega D) sündis 2001. aasta 15. märtsil juhtkoer Bangele Gaivenel (suupärasemalt Laiza) ja Juht Cupidol. Bangele pärineb samuti Leedust Gaivene kennelist.

Kutsikatest me kedagi juhtkoerteks ei jätnud, kuna eeldasime, et nad tulevad keskmiselt aktiivsemad. Kuid sellest pesakonnast kutsika ostnud jahimees on oma isase kasvandiku üle uhke, sest koer tõi talle jahil lastud parte juba 7-kuusena (kodulehekülg on ka näiteks tema õel, emasel labradorikutsikal Juht Desireel).

Ilmselt sobinuks selle pesakonna labradorid ka narkokoerteks. /Vahemärkusena: narkokoeraks valitigi hiljem Juht Desiree aprillis 2003 sündinud üks kutsikatest./

Seni pole ükski meie kenneli pesakond andnud lonkamisprobleemidega koeri. Juhtkoertel on esmatähtis hea tervis, tasakaalukas, töötahteline ja kuulekas iseloom ning kui sinna juurde lisada veel korralik välimik, siis saame sellise ideaalse labradori, mida soovib aretada kennel JUHT.

Kui soetate endale labradorikutsika meie kennelist, siis toetate juhtkoerandust Eestis.

Lisa kommentaar