Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Juhtkoer Arina tuli valge kepi päevale

Kaheaastane labrador Arina on esimene Lääne-Eesti Pimedate Ühingu (Pärnu-, Lääne-, Saare- ja Hiiumaa) piirkonnas. Peremees Mati Press on oma koera üle väga õnnelik, sest nüüd on Press palju iseseisvam.

Juhtkoera väljaõpe kestis poolteist aastat. Koos treeneri Veronika Malmiga õpiti selgeks marsruudid Pärnus. Helkuritega varustatud rakmeis Arina leiab üles ülekäigurada tähistava «sebra», hoiatab, kui tänav lõpeb, ja juhatab peremehe tema käskluse «Lähme koju!» peale pärale.

Üle kolme kuu on Press oma koeraga Pärnus treeneri abita jalutanud ja ta on koeraga ühise keele leidnud.

Süsimust Arina allub käsklustele välkkiirelt. «Kui ütlen: otsi, kus on kepp,» tõi Press näite, «annab ta selle mulle kätte.» Et see vaid tühipaljas kiitlemine polnud, võisid kohaletulnud ise näha. Arina tõusis käsku kuuldes peremehe kõrval kohe püsti ja hakkaski keppi otsima.

Lääne-Eesti Pimedate Ühingu juhatuse esimehe Rein Nairise sõnul ei tule igaüks koeraga toime, selleks peab olema natuke «koerainimene». Mõnikord on iseloomude sobimatuse tõttu tulnud koerale otsida uus peremees.

Arina hind oli 35 000 krooni, selle tasus Pärnu maavalitsus. Pimeda abivahendite maksumusest katab abivajaja ise 10-20%, ülejäänu sotsiaalministeerium. Juhtkoera eest tuleb täies mahus ise tasuda. Teda ei peeta abivahendiks, sest tal puudub kasutusaeg.

Juhtkoera toiduraha peab omanikul endal olema. Kuus läheb Pressil looma toitmiseks 300-400 kr. Kuivtoitu Arina eriti ei armasta, ta sööb putru ja vorsti.

Arina on Pärnus tuntud koer ning võib bussis sõita pileti ja suukorvita. Peremehel tuleb aga pilet osta.

Silmaarst Mari Pedak rääkis kokkutulnuile metanoolimürgistusest: selle tagajärjel jäi palju inimesi Pärnus ja üks ka Läänemaal pimedaks. Pimedaks jäänud läänlane oli just enne seda käinud silmakae operatsioonil ja saanud oma nägemise tagasi.

Lääne-Eesti Pimedate Ühingu Haapsalu osakonna esinaine Tiiu Leidsalu tunnustas osakonna aktiivsemaid liikmeid.

Kaire Korpe / Läänemaa, 16.10.2001

Originaalartikkel:

Kommenteerimine on suletud.