Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Soome-Eesti 9. juhtkoerte maavõistlused võitis Eesti

Tekst ja foto: Tiina Linno

21. augustil 2004 toimusid Tallinna vanalinnas 9. pimedate juhtkoerte võistlused, mille esimest korda võitis Eesti meeskond. Eesti juhtkoerte kooli ja Soome peesarite ühingu poolt korraldatud üritusel osales kaks võitlejat koos labradori retriiveritest juhtkoertega kummastki riigist.

1,5-kilomeetrise raja läbisid edukaimalt Kaili ja juhtkoer Doora (fotol), kes kogusid 100st võimalikust 96 punkti.

Teine koht läks Kimmole ja juhtkoer Jukule Soomes, kolmandat-neljandat jagasid Gerli ja Boli Eestist ning Erkki ja Alli Soomest. Võistkondlikult kogusid enim punkte eestlased – 185,5, soomlased jäid neist maha 4 punktiga ja pidid loovutama 7 aastat nende valduses olnud rändkarika seekord eestlastele.

Kui tavaliselt juhivad koerad oma peremehi mööda tuttavaid marsruute, siis treener Anu Lokke poolt valitud võistlusrada oli uus kõigile. Pimedal tuli koos juhtkoeraga kõndida Raekoja platsi nurgast Balti jaamani mööda rahvarohket kitsast kõnniteed, mööduda tellingutest ja teetöödest ning hoida õiget suunda pargis. Juhtkoer pidi lisaks üles leidma soovitud trepi ja pingi ning juhtima pimeda vöötraja juurde.

Võistlejaid saatvad kohtunikud, kelleks olid Eesti juhtkoerte treener Veronika Malm ja Soome peesar* Esko Palosvirta, hindasid ka koera paigalpüsimist kättenäidatud kohal ning tema juurdetulekut peremehe käskluse peale.

Juhtkoerad on välja õpetatud juhtima oma vaegnägijaist peremehi mitte ainult tänaval, vaid ka ühiskondlikes hoonetes – kauplustes, pangas, postkontoris, kohvikutes ja restoranides – ning seetõttu tuleb juhtkoertele võimaldada alati neisse sissepääs.

* – Peesar on spetsiaalse väljaõppe saanud pimeda ja juhtkoera saatja, kes vajadusel jälgib, et koer töötaks õigesti ning tema ja peremehe koostöö sujuks tõrgeteta.

Kommenteerimine on suletud.