Juhtkoera kasutaja on loomasõbralik vaegnägija või pime inimene, kes kasutab liikumisel juhtkoera abi, olles eelnevalt läbi teinud vastava ettevalmistuse. Tal on tahtmine ja võimalus omada koera ning tema eest korralikult hoolitseda.
Reeglina saab nägemispuudega inimene juba üles kasvatatud ja välja õpetatud koera, kes sobib tema iseloomuga. Eeltingimus on, et inimene on üle 18 aasta vana, psüühiliselt tasakaalus ja oma puudega kohanenud.
Kasutaja ja juhtkoera koostöö
Juhtkoer-kasutaja tandemi moodustavad juhtkoer ja tema kasutaja. Teineteise mõistmine ja usaldamine teeb neist ühtse võrdväärse sujuvalt tegutseva koostööpaari ehk tandemi.
Tähtis on, et õigele inimesele satuks õige koer. Inimesed on väga erineva iseloomuga: kes vaiksem ja tagasihoidlikum, kes võimukam ja häälekam; kes kiirema sammuga, kes aeglasema astumisega. Kõigil neil on koera suhtes erinevad eelistused.
Õnneks on ka koerad oma “kõvaduse” astmelt ja temperamendilt väga erinevad ja tahavad individuaalset kohtlemist. “Pehmele” koerale võib laitusena mõeldud tugev ja energiline patsutamine tunduda hoopis karistusena. “Kõva” ja domineeriv koer ei pruugi tagasihoidlikku ja hella silitust märgatagi. Selline koer vajab ka “kõvema käega” peremeest. Mõni juhtkoer tahab rohkem liikuda ja tööd teha, teisele piisab väiksemast koormusest. Nägemispuudega inimesele, kellel on palju asjaajamisi ja kes tahab ka ise rohkem liikuda sobib energiline juhtkoer. Rahulikuma elulaadiga inimesele sobib rahulikum koer. Hea juhtkoer-kasutaja tandemi tekke eelduseks on, et kumbki osapool ei peaks ennast liialt muutma.
Tutvu ka SA Juht- ja Abikoerte Kooli treenitud juhtkoerte kasutajatega
Loe lähemalt ka juhtkoera kasulikkusest