Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Kasvupere

Kasvupere

Kasvupere on pere, kelle juures juhtkoera kutsikas kasvab kuni treeningusse minekuni. Peres inimeste keskel elades saab noor loom igakülgselt areneda. Temast sirgub sotsiaalne olend, kes on kursis ümbritseva eluga.

Sotsiaalsus

Kõikide avalikus ruumis töötavate koerte jaoks on väga oluline see, et nad oleksid hästi sotsialiseeritud. Ka juhtkoer peab olema rahulik, sõbralik kaasliiklejate suhtes. Ta ei tohiks ärrituda tihedas liikluses ega ka lärmis. Kasvupere periood on koera jaoks väga oluline just tema sotsiaalsuse väljakujundamisel, sest kasvuperes harjub juhtkoer elamisega inimeste keskel. Samas on kasvupere nimetus tinglik. Kasvupereks võib olla ka üksinda elav inimene -põhiline, et ta oleks hea ja aktiivne suhtleja.

Liikumine

Kasvupere liikmetel peab olema aega koeraga jalutamas käia. Koeraga peaks päevas jalutama vähemalt 2 tundi. Hea kui saaks jalutada linnatänavatel, pidades kinni liikluseeskirjadest, et koer õpiks linnakeskkonnas õigesti käituma. Võib ka liikuda pargis ja metsas. Koeraga on hea palju liikuda, et ta püsiks vormis, aktiivne, et tal ei tekiks stressi. Jalutamist ei asenda koera pelk õuelaskmine.

Kuulekus

Juhtkoer ei ole ketikoer, mistõttu peab kasvupere arvestama, et koer asub elama pere eluruumides. Loomulikult võib koerale ligipääsu mõnedesse ruumidesse keelata. Oleks hea, kui kodus on reeglid paigas: juhtkoer ei varasta laualt toitu, ei maga voodis ning ei näri arvukaid elektrijuhtmeid. Siiski ei saa kasvuperet kohustada käima koeraga kuuletuskoolitusel või õpetama ise üldsõnakuulelikkust. Samas ei ole see ka keelatud, sest on hea kui koer õpib õppima. Koos koeraga õpib ka teda õpetav inimene.

Mängud

Koeraga võib mängida, sest mäng arendab. Siiski on tulevasele juhtkoerale mitmed mängud keelatud. Näiteks ei tohi temaga mängida hasarti tekitavaid mänge, nn. varruka- ja rebimismänge. Samuti pole hea koeraga maadelda. Pole hea kui koeras rõhutada jahiinstinkti. Samuti pole juhtkoer valvekoer! Piirata tuleks pallimängude mängimist – juhtkoer ei tohiks hiljem töötades joosta palli mängima pimedat järele vedades. Tuleks mängida mänge, mis nõuavad tasakaalukust ja soosivad mõtlemist.

Kes sobib kasvupereks?

Kasvupereks olemine sobib nendele inimestele, kes ei ole endale veel teadvustanud, kas nad tahavad endale pikemaks ajaks koera või mitte. Aastane aeg näitab, kas ollakse valmis isikliku looma võtmiseks. Soome kogemustest võib näha, et võetakse koer kasvuperre, et õpetada lapsele, mis kaasneb looma omanikuks olemisega. Juhtkoerad on Eestis enamasti labradori retriiverid, kes on hästi koolitatavad ja lapsesõbralikud. Koera toiduraha ning ravikulud tasub SA Juht- ja Abikoerte Kool.

Tasub teada!

Igal juhul peab kasvupere koeraga tegeledes arvestama, et koerast saab tulevikus juhtkoer. Hea oleks mõelda sellele, millist koera võiks pime tahta ning käituda koeraga vastavalt. Hea kasvupere muudab treeneri töö ning pimeda liiklemise palju lihtsamaks. Täname väga kõiki seniseid, aga ka tulevasi kasvuperesid.

Lisa kommentaar