Taara pst. 12-1, Tartu
+372 58 103 441
info (at) juhtkoer.ee


Postimees: Juhtkoer on pimedale asendamatu kaaslane

Allikas: Postimees, Kristel Rõss, jaanuar 1996

Juhtkoer on pimedale asendamatu kaaslanKolme aasta eest ostis pimedate ühing labradori tõugu kutsikad, et hakata välja õpetama pimedate juhtkoeri. Tartus aitab oma peremehi viis treenitud juhtkoera (Hussein, Reeda, Alviina, Juksi, Peesi), Tallinnas kaks.

Labradori kutsikas maksab 3000-4000 krooni, väljaõpetatud juhtkoer 15 000-20 000 krooni, kinnitas juhtkoerte fondi esinaine Leili Luik. Pimedad saavad juhtkoera endale tasuta. Kõikidele tahtjatele väljaõpetatud juhtkoeri ei jätku. Et fond tegutseb vaid tänu sponsoritele, suudetakse juhtkoera omanikku toetada vaid 150 krooniga kuus.

Fondil on plaanis koerte kooli rajamine, kuid senini pole selleks leitud maatükki. Rootslased on lubanud ehituseks raha anda, Soome treenerid käivad kolm-neli korda aastas meie koerte väljaõpet jälgimas.

Tulevikus võiks Eesti hakata juhtkoeri välja õpetama kõigile Balti riikidele, sest Leedus-Lätis senini juhtkoeri ei treenita. Mujal maailmas treenitakse ka koer-abistajaid, kes toovad liikumispuudega inimesele kätte riide-esemeid ja toitu.

Juhtkoera teenistus pole kergete killast

Labradori tõugu koer on väga leebe loomuga. Kui juhtkoeral on rakmed seljas ning helkuriga märk küljes, ei tohi ta end lasta ei kassidest, ei koertest häirida. Koer juhib pimeda takistustest ja lompidest mööda ja üle sõidutee, otsib pinki, treppi, õpib selgeks kindlad marsruudid.

Pesakonnast jaotatakse kutsikad pesadesse, õpetust hakatakse jagama aasta ja kahe kuu vanustele kutsikatele. Kolm koera on välja õpetanud treener Anu Lokke. Praegu saab õpetust Polli, kelle peremeheks saab Võhma noormees. Praegu kasvab kodudes viis kutsikat, kes ootavad väljaõpetamist.

Nägemisinvaliid Heidi Muhhina juhtkoer on 2,5-aastane Alviina. «Alt vedanud ta mind ei ole, ma usaldan teda,» kinnitas Muhhina. Meie autojuhid ei pööra tähelepanu pimeda märgile ning võivad otsa sõita. Bussis on inimesed küsinud, milleks ma koerale rakmed selga olen pannud, kas ta peab kotte vedama.

Venemaal kasutatakse juhtkoertena ka saksa lambakoeri. Labradori koerad leiavad rakendust ka näiteks tolliteenistuses.

Kogenud juhtkoerad tassivad poekotti ja prügipangi, toovad peremehele kätte mütsi ja salli ning lasevad uksekella.

Kommenteerimine on suletud.